inicio mail me! sindicaci;ón

Zastosowanie grzejników kanałowych w ogrzewaniu domu.

Modernizacja systemu grzewczego w naszych domach to bardzo ważna i istotna kwestia, której warto poświęcić odpowiednio dużo czasu. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż przemyślane ogrzewanie w naszych domach, przekłada się na oszczędności, oraz na mniejsze zanieczyszczenie środowiska. A trzeba pamiętać, iż ekologia ogrzewania to obecnie temat, którego nie da się dłużej marginalizować i udawać, iż nie mamy z tym żadnego problemu. Wśród wielu rozwiązań, które pozwolą nam skutecznie zmodernizować ogrzewanie naszego domu, jednym z ciekawszych może się okazać zastosowanie grzejników kanałowych. Jest to rozwiązanie stosunkowo nowe, które doskonale sprawdza się w budynkach już istniejących, gdzie dotychczas ogrzewanie było realizowane za pomocą grzejników ściennych.

Zasada działania grzejników kanałowych.

W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się nieco bliżej kwestii zasady działania grzejników kanałowych, aby mieć chociaż podstawowe w tym zakresie pojęcie. Otóż najważniejsza kwestią, na którą należy tutaj zwrócić uwagę, jest fakt, iż grzejniki kanałowe montowane nie są na ścianach, tylko bezpośrednio w płaszczyźnie podłogi. Od góry przykryte są kratownicą, której kolor można dość dowolnie dobierać, dzięki czemu, można łatwo dopasować ją do estetyki wystroju wnętrz. Powietrze w grzejnikach kanałowych krąży poprzez wymuszenie obiegu wentylatorem. Jest to bardzo ekonomiczny, oszczędny i cichy w pracy wentylator. Wymusza on zasysanie powietrza a następnie tłoczy je z powrotem do pomieszczenia poprzez system nagrzewnic, przez które przepływa czynnik grzewczy. Dzięki temu obieg powietrza w całym pomieszczeniu utrzymywany jest na tym samym poziomie niezależnie od temperatury czynnika grzewczego.

Jest to podstawowa różnica, bowiem w przypadku grzejników ściennych prędkość rozprowadzania powietrza jest ściśle uzależniona od temperatury czynnika grzewczego. Dlatego też, można powiedzieć, iż mamy tutaj do czynienia z bardziej efektywnym rozprowadzaniem ciepła po pomieszczeniu, co zapewnia nam wyższy komfort termiczny przez cały sezon grzewczy. Dodatkowo, jeśli do systemu nagrzewnic doprowadzimy zimną wodę w sezonie letnim, będziemy mogli rozprowadzać po domu powietrze schłodzone, co będzie także korzystne dla naszego samopoczucia.

Czy warto więc modernizować swoją instalację grzewczą?

Oczywiście to będzie uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim od kwestii kosztów, niezbędnych do poniesienia w związku z taką inwestycją. W każdym budynku, będą się one przedstawiać zupełnie inaczej, bowiem wynika to z samej konstrukcji budynku. Czasami wystarczającym rozwiązaniem będzie wycięcie odpowiednich kanałów w drewnianych konstrukcjach podłóg, a czasem koniecznością byłoby naruszenie całej struktury betonowych podłóg. Warto dokładnie przeanalizować możliwości montażu tego typu instalacji w każdym budynku. Czasami po prostu będzie to mało opłacalne. W takim przypadku lepiej pozostać przy klasycznych grzejnikach ściennych, lub rozejrzeć się za nieco innym rozwiązaniem technologicznym, które może się okazać bardziej komfortowe.

Tagi: , , ,

bez komentarza