Realizacja wielu prac budowlanych, wymagać będzie wzmacniania, stabilizacji czy też nawet zbrojenia warstw podłoża. Przykładem może być chociażby realizacja budowy nowych dróg i autostrad. Tutaj mamy do czynienia z nowymi wymogami w zakresie budowy, gdzie wszystkie parametry samej nawierzchni, jak i okalającej drogę infrastruktury, powinny stać na najwyższym, możliwym do osiągnięcia poziomie. Dlatego też, wymogiem staje się stosowaniem nowoczesnych materiałów geosyntetycznych, które gwarantują nam możliwość stabilizacji i wzmocnienia podłoża, przez co też trwałość inwestycji stoi na o wiele wyższym poziomie.
Geosiatki w zastosowaniu wzmacniania podłoża.
Bardzo często w tym zakresie stosowane są geosiatki, w różnych odmianach konstrukcyjnych. Zapewniają one bardzo dobre parametry wzmocnienia i stabilizacji podłoża przez co realizowana konstrukcja budowlana jest trwalsza i bardziej odporna na uszkodzenia powstające w wyniku obciążeń eksploatacyjnych. Goesiatki występują tutaj w kilku odmianach, z czego każda stosowana jest w nieco odmiennych sytuacjach. Najbardziej popularne w budownictwie drogowym są geosiatki Miragrid. Wykorzystywane przede wszystkim do stabilizacji gruntów w budownictwie drogowym oraz kolejowym. Często stosowane są także przy zabezpieczaniu skarp na składowiskach odpadów. Wykorzystuje się je także do budowy murów oporowych. W tym ostatnim zastosowaniu, najczęściej w połączeniu z prefabrykowanymi elementami betonowymi. Generalnie rzecz więc biorąc, można powiedzieć, iż geosiatki, szczególnie ich typ MIRAGRID, to bardzo popularny materiał geosyntetyczny, o bardzo szerokim zastosowaniu we współczesnym budownictwie technicznym.
Dobór geosyntetyków do konkretnych zastosowań.
Bardzo ważną kwestią podczas realizacji prac budowlanych z zastosowaniem geosyntetyków, jest ich właściwy dobór w zależności od warunków terenowych i samej konstrukcji budowlanej. Dobra oferta geosyntetyków do wzmocnienia podłoża będzie więc uwzględniać różnorodne typy materiałów geosyntetycznych, aby wykonawca mógł wraz z inwestorem dobrać najbardziej właściwe. Najlepiej, jeśli zastosowanie konkretnych materiałów przewiduje już projekt. Jednakże bardzo często dzieje się tak, iż projekt przewiduje jedno, a zastane na placu budowy warunki terenowo gruntowe, wymagają zastosowania innych rozwiązań. W każdym razie, materiały geosyntetyczne powinniśmy stosować jak najszerzej. Ich wdrożenie w branży budowlanej niesie za sobą same korzyści. Należy jedynie zwrócić szczególną uwagę na kwestie tego, aby były to materiały perfekcyjnie dopasowane do konkretnych warunków i realizacji, oraz były to geosyntetyki wysokiej jakości, od najlepszych dostawców na rynku. W przeciwnym razie może się okazać, iż poniesione na zastosowanie nowoczesnych geosyntetyków koszty, niestety nie przyczyniają się do zwiększenia trwałości realizowanych inwestycji. To zaś nie jest celem tego typu inwestycji.