inicio mail me! sindicaci;ón

Samodzielna budowa domu a aspekty prawne i finansowe

budowa domuKoszty budowy domu są gigantyczne. Dlatego, gdy tylko mamy taką możliwość – postarajmy się maksymalnie je ograniczyć. Samodzielna budowa domu może przysporzyć wielu kłopotów, ale na pewno zaoszczędzi niektórych kosztów.

Aspekty prawne budowy domu

W polskim prawie nie ma konieczności wybudowania domu z wykorzystaniem specjalistycznej ekipy budowlanej. Wystarczy, że mamy potwierdzony przez odpowiednie organy projekt domu i postawimy go legalnie na własnej działce.

W tej kwestii aspekty prawne są identyczne jak w przypadku każdej innej budowy. Należy otrzymać pozwolenie na budowę, dopełnić wszystkich formalności we właściwych urzędach i zadbać o to, by nowy dom powstawał legalnie.

Ile kosztuje samodzielna budowa domu

Bardzo wiele zależy od tego, czy posiadaliśmy już własną działkę – na przykład otrzymaną w spadku – i czy nadaje się ona pod budowę domu. Jeśli tak – koszty budowy będą naprawdę niewielkie. Zapłacimy bowiem jedynie za materiały oraz projekt. Może się jednak okazać potrzebna pomoc zbrojarza lub dekarza, jeśli uznamy, że nie mamy odpowiednich kwalifikacji i umiejętności, by samodzielnie poradzić sobie z niektórymi czynnościami.

Projekt domu jest kwestią niezwykle istotną. Dobre biura architektoniczne podejmują się wykonywania projektów do samodzielnej budowy. Są one dużo prostsze i co za tym idzie – tańsze. Za dobry projekt domu możemy zapłacić nawet zaledwie kilkaset złotych. Taki plan uwzględnia przeważnie domek parterowy, o prostych ścianach, bez powierzchni na poddaszu. Dodatkowo eliminuje on obecność ścian nośnych, co mogłoby utrudniać niedoświadczonej osobie prace. Bierze się pod uwagę dach o prostej geometrii i budowie ścian, która nie sprawi budującemu większych kłopotów. Tak naprawdę większość prac budowlanych przeciętny mężczyzna jest w stanie wykonać samemu. Oczywiście, z odpowiednim wsparciem magazynów budowlanych oraz instrukcji producenta poszczególnych materiałów budowlanych. Może się przydać też wsparcie znajomych z branży budowlanej.

Jak długo trwa samodzielna budowa?

Samodzielne stawianie domu może trwać nawet latami. Zakładając, że wszystkie prace wykonuje małżeństwo, które na co dzień pracuje, mogą na budowę poświęcać jedynie weekendy. Niektóre prace udaje im się wykonywać po pracy, popołudniami i wieczorami. Praktycznie niemożliwe jest postawienie prostego domu w kilka miesięcy, jeśli nie poświęca się temu kilkudziesięciu godzin tygodniowo.

Należy pamiętać, że są też inne wydatki oprócz materiałów budowlanych które potrafią znienacka uszczuplić nasz budżet. Bywa, że padnie auto i konieczna jest pomoc drogowa a czasem nawet wypożyczalnia samochodów dostawczych gdy musimy przywieźć większą ilość materiałów a nasze auto jest po prostu za małe. Niespodziewana choroba może pochłonąć nasz budżet i przekreślić wolny weekend, który planowaliśmy spędzić na budowie.

Samodzielna budowa jest więc opcją doskonałą, ale dla tych, których stać na to, by poświęcić się wyłącznie jej. Przeważnie takie projekty trwają jednak latami. Ale jak to mówią – coś za coś.

Tagi: , , ,

bez komentarza