inicio mail me! sindicaci;ón

Rolety i żaluzje. Które rozwiązanie lepsze?

Przejęcie kontroli nad światłem słonecznym wpadającym do naszych mieszkań i domów poprzez okna jest jak najbardziej możliwe. Co więcej, jest w pełni konieczne. Nierzadko przecież zdarza się tak, iż silne popołudniowe światło całkowicie utrudnia nam obejrzenie filmu w rodzinnym gronie. Z drugiej zaś strony, czasem chcemy właśnie odwrotnie, wpuścić do wnętrz mieszkalnych jeszcze więcej światła, aby w ciągu dnia nie marnować energii elektrycznej. Aby to osiągnąć, możemy wykorzystać odpowiednio dobrane rolety i żaluzje, które pozwolą nie tylko regulować ilość wpuszczanego światła, ale także kreować jego barwę, co w pewnych okolicznościach będzie jak najbardziej korzystne.

Prawidłowy dobór rolet i żaluzji.

Kwestią, której należy tutaj poświęcić zdecydowanie największą uwagę, jest właściwy dobór konkretnych rozwiązań w tym zakresie do konkretnych sytuacji. W każdym pomieszczeniu trzeba będzie podejść zupełnie inaczej do tej kwestii, gdyż każde ma inne przeznaczenia, a co za tym idzie, także inne są nasze wymagania. Inaczej podchodzić będziemy do kwestii nasłonecznienia sypialni, a zupełnie inaczej salonu. Do wyboru mamy najczęściej rolety i żaluzje, które charakteryzują się różnym poziomem zatrzymywania światła słonecznego.

  • Żaluzje poziome – najczęściej wykonywane z cienkich blaszek. Pozwalają dość skutecznie blo0kować dostęp światła, aczkolwiek przy pełnym otwarciu także blokują przepływ. Zastosowanie żaluzji poziomych redukuje od razu o około 15% przepływ światła. Nie zawsze będzie to więc dobrym rozwiązaniem. Choć ostatecznie można je podnieść całkowicie.
  • Żaluzje pionowe – charakteryzują się podobnymi problemami co poziome. Te jednakże wykonywane są długich i stosunkowo szerokich pasków sztywnego materiału. Pozwalają na sprawne zakrywanie powierzchni okna przed dopływem promieni słonecznych. Idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach biurowych, gdzie będą dodatkowo pełnić rolę ozdobną.
  • Rolety standardowe – jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w zakresie prywatnym w naszych domach i mieszkaniach. Jest to materiał zasłaniający całą płaszczyznę okna, który możemy zwijać na rulon znajdujący się u góry, kiedy chcemy okno odsłonić.
  • Rolety kasetowe – w przeciwieństwie do standardowych, materiał jest prowadzony w kasecie a ta przytwierdzona na stałe do ramy okna. Dzięki temu nie ma żadnych prześwitów przy pełnym zamknięciu.

W przypadku rolet, warto jeszcze zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego materiału. Możemy bowiem stosować zwykły materiał, który jest w pewnym zakresie przepuszczalny dla słońca. Możemy jednakże wybrać także inne, bardziej nowoczesne materiały, które nie przepuszczają ani słońca, jak również ciepła. Do tego są jeszcze różnorodne ozdobne materiały. Wszystko wedle naszego uznania i chęci. Przede wszystkim jednak sprawdźmy najpierw, które rozwiązanie sprawdzi się w naszych pomieszczeniach lepiej. Trzeba będzie tę kwestię starannie przemyśleć jeszcze przed zakupem.

Tagi: , , , ,

bez komentarza