inicio mail me! sindicaci;ón

Projekty domów tanich w eksploatacji

projekt domu
Zazwyczaj na etapie planowania budowy bierzemy pod uwagę tylko koszty wzniesienia domu. Zapominamy, że w przyszłości budynek trzeba będzie także utrzymać. Na ten aspekt trzeba zwrócić uwagę już na etapie wyboru projektu. Dobrym rozwiązaniem mogą być projekty domów tanich w eksploatacji (szczególnie ogrzewaniu), a wśród nich energooszczędnych. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło w domu? Odpowiedź jest prosta: trzeba zminimalizować jego straty. Wynikają one z przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne, np. okna, dach czy podłogę. Ponadto są spowodowane nieszczelnościami czy otwieraniem drzwi wejściowych. Jakie są zatem sposoby na zmniejszenie start ciepła?

Mała powierzchnia domu

Zasada jest prosta: im mniejsza powierzchnia domu, tym mniejsze są straty ciepła. Jeżeli nie chcemy wydawać dużo środków finansowych na ogrzewanie, to zrezygnujmy z budowy dużego domu.

Kształt domu

Najmniejsze straty ciepła przynosi dom wzniesiony na planie prostokąta, z prostym jedno- lub dwuspadowym dachem. Największe straty ciepła odbywają się przez załamania przegród i narożniki, więc powinno ich być mało. Trzeba dodać, że dom o prostej bryle jest łatwiejszy i tańszy w budowie. Ponadto w przeliczeniu na metr kwadratowy mniejsze starty ciepła są w domach piętrowych oraz mających użytkowe poddasze niż w domach parterowych.

Czasami domy energooszczędne mają większą powierzchnię przegród zewnętrznych znajdujących się od południowej strony, co zmniejsza zapotrzebowanie na energię. W tym przypadku zysk ciepła pochodzący z nasłonecznienia jest znacznie większy niż starty wynikające z większej powierzchni przegród. Z tego też względu na południowej elewacji występują duże okna czy aranżowane są oszklone hole albo tarasy. Jeżeli zostaną one dobrze zaprojektowane to z powodzeniem pełnią funkcje kolektorów słonecznych, które ogrzewają wnętrze budynku.

Układ pomieszczeń

Dom tani w eksploatacji wymaga także właściwego układu pomieszczeń. Od północy powinny znajdować się te, które mają przeznaczenie gospodarcze, np. schowek, garaż, garderoba. Odpowiednio uregulowana instalacja grzewcza pomoże utrzymać w nich temperaturę nieco niższą niż w pozostałych pomieszczeniach, co nie wpłynie na komfort domowników. Ponadto możemy w nich zastosować mniejsze okna, a czasami nawet z nich zrezygnować.

Materiały budowlane

Dom tani w eksploatacji wymaga zastosowania odpowiednich materiałów. Trzeba zniwelować straty ciepła wynikające z jego przenikania przez ściany i dach. Z tego względu warto zainwestować w ich solidne docieplenie izolacją termiczną.

Jesteśmy coraz bardziej świadomym społeczeństwem, dlatego też projekty domów tanich w eksploatacji cieszą się coraz większą popularnością. Zwracamy uwagę nie tylko na koszty budowy domu, ale także jego późniejszej eksploatacji. Świadomie poszukujemy rozwiązań mogących zmniejszyć straty ciepła.

Tagi: , ,

bez komentarza