inicio mail me! sindicaci;ón

Prawidłowe oświetlenie klatki schodowej.

łacznik schodowyJednym ze zdecydowanie najbardziej problematycznych kwestii związanych z oświetleniem domu jest prawidłowe wykonanie instalacji oświetlenia klatki schodowej. Tutaj trzeba zastosować specjalne łączniki schodowe, które pozwolą nam to, aby światło było włączane i wyłączane niezależnie od tego, czy będziemy na dolnej czy tez na górnej kondygnacji. Przede wszystkim jednak należy wiedzieć, jak działa tego typu instalacja i jak prawidłowo wykonać podłączenie, aby wszystko mogła prawidłowo pracować i pozwalało nam na wygodną obsługę oświetlenia naszej klatki schodowej. Zobaczmy w takim razie, jak powinna być przygotowana tego typu instalacja wykorzystująca łączniki schodowe.

Zasada działania łączników schodowych w instalacji.

Przede wszystkim jednak musimy zdać sobie sprawę z tego, na jakiej zasadzie działa cała instalacja oświetlenia wykorzystująca łączniki schodowe. Wszystko wygląda w zasadzie dość podobnie do tradycyjnego oświetlenia, z tą jedną różnicą , iż na przewodzie fazowym będziemy mieć dwa łączniki schodowe, jeden na górze a drugi na dole. Dodatkowo, pomiędzy nimi będziemy mieli poprowadzone dwa przewody, przy czym prąd może jednocześnie płynąc tylko jednym z nich, i to w przypadku, kiedy obydwa łączniki będą ustawione w tym samym położeniu. W tym przypadku kiedy jeden łącznik będzie przestawiony na drugi obwód, prąd nie popłynie i światło będzie wyłączone. Jeśli którykolwiek łącznik w tym momencie będzie przełączony na drugą pozycję, natychmiast będziemy mieli przepływ prądu i włączymy w ten sposób oświetlenie, niezależnie od tego, na którym poziomie będziemy. W sumie zasada działania instalacji, która wykorzystuje łączniki schodowe jest dość prosta i nie wymaga chyba więcej specjalnych objaśnień. Trudniejszym zagadnieniem będzie tutaj kwestia zastosowania łączników krzyżowych, które służą do sterowania oświetleniem klatek schodowych z większą ilością kondygnacji.

Prawidłowy montaż instalacji

Oczywiście najważniejszą kwestią będzie tutaj prawidłowe podłączenie wszystkich elementów instalacji, aby obsługa była w stu procentach bezpieczna. Dlatego też, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalnego elektryka, który sprawnie i bezpiecznie wykona wszystkie podłączenia i przeprowadzi montaż łączników schodowych. Jest to bardzo ważne, bowiem w przypadku jakichkolwiek niedociągnięć montażowych na instalacji oświetleniowej klatki schodowej, automatycznie ponosimy ryzyko doprowadzenia do porażenia prądem, czy też spowodowania zwarcia, które może przyczynić się do powstania pożaru, w którym spłonie cały nasz dobytek. O wiele lepiej jest jednak wyłożyć nieco większe pieniądze i zatrudnić elektryka z odpowiednimi uprawnieniami, bowiem zapewni nam to zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa, a cała instalacja będzie bardzo efektywna jeśli chodzi o oświetlenie klatki schodowej. Można oczywiście podłączyć wszystko samodzielnie, jednakże nie zawsze jest to rozwiązaniem korzystniejszym, właśnie przez wzgląd na braki w wiedzy i doświadczeniu, które mogą przełożyć się na obniżenie poziomu bezpieczeństwa w naszym domu.

Tagi: , , , ,

bez komentarza