inicio mail me! sindicaci;ón

Ogrody zimowe. Konstrukcje i aranżacje

Jednym z coraz bardziej poszukiwanych przez właścicieli domów, elementów aranżacyjnych, stały się ogrody zimowe. Po kilkunastu latach zapomnienia szturmem zaczęły podbijać serca i ogrody otwarte właścicieli domów jednorodzinnych a pojawiają się również na tarasach apartamentów i penthausów.

Po co budować ogród zimowy?

Celów dla których stawia się ogrody zimowe jest mnóstwo. Od prostych powodów estetycznych, po chęć zwiększenia przestrzeni użytkowej domu, po potrzeby zyskania dodatkowego pomieszczenia na przykład na gabinet. Nie bez znaczenia jest również kwestia stanowienia przez ogród zimowy swoistego buforu zwiększającego efektywność cieplną domu. Niezależnie od tego czy ogród będzie ogrzewany czy nie, koszty ogrzania samego domu będą nieco niższe.

Ogród zimowy i jego konstrukcja

Projektując ogród zimowy, trzeba zdecydować się na wybór materiału konstrukcyjnego, z którego powstanie stelaż ogrodu. Obecnie modne ogrody zimowe buduje się z aluminium, stali, drewna bądź tworzyw sztucznych. Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Przykładowo, ogród zimowy o konstrukcji stalowej jest trwały i dość tani, ale za to obciążający mocno fundamenty, z tendencjami do korozji oraz dużych strat ciepła. Aluminium jest lekkie i wytrzymałe ale dość kosztowne, podobnie zresztą jak drewno, z którego powstają bodaj najpiękniejsze i najbardziej przyjazne ogrody zimowe.

Ogród zimowy i rodzaje szyb

Poza konstrukcją, wybrać trzeba też szyby. Jeśli budowany ogród zimowy ma być nie ogrzewany, zdecydować można się na zwyczajne szyby o nawet niezbyt wysokim współczynniku ciepła. Przy ogrodach ogrzewanych, zadbać trzeba o energetykę szyb. Można wybierać również między szybami przyciemnianymi, pokrytymi kolorowa folią, podkreślającą konkretne kolory, czy szybami samoczyszczącymi, dzięki którym uniknąć można żmudnego procesu częstego czyszczenia osadów z deszczu i ptasich prezentów.

Ogród zimowy – posadowienie

Przed budową ogrodu trzeba też przemyśleć sprawię jego posadowienia względem stron świata. Najwygodniej jest budować ogród od strony zachodniej bądź wschodniej. Ogród od strony północnej będzie zbyt zimny, poza tym w okresie zimowym dostępność światła będzie utrudniona. Ogród od strony południowej będzie zaś zbyt parny latem, a i rośliny mogą nie przeżyć nadmiernego nasłonecznienia.
Oczywiście, budując ogród trzeba również zadbać o odpowiednią wentylację, która pozwoli na korzystanie z ogrodu przez cały rok.

Tagi: , , , ,

Odpowiedz

Musisz być zalogowany aby komentować