inicio mail me! sindicaci;ón

Odwadnianie przy zastosowaniu systemów igłofiltrowych.

W zdecydowanej większości przypadków, w których zachodzi konieczność odwadniania, wykorzystywane są wszelkiego rodzaju pompy zatapialne, które skutecznie sobie radzą z wszelkimi wodami zalegającymi na przykład w wykopach budowlanych. Są jednak sytuacje, w których trudno będzie przeprowadzić odwadnianie przy zastosowaniu tradycyjnych pomp zatapialnych. Są to przypadki, takie jak na przykład teren podmokły, z którego musimy pozbyć się wody, przed przystąpieniem do prac ziemnych. Może się także zdarzyć konieczność prowadzenia prac w terenie o wysokim poziomie wody gruntowej. W takich przypadkach, jedynym, skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie igłofiltrów.

Czym są igłofiltry i jak się je stosuje?

Igłofiltry to specjalnie przygotowane rury PVC o niewielkiej średnicy 32 mm lub 63 mm, wykorzystywanych w zależności od potrzeb danej sytuacji. Są one elastyczne, tak wiec mamy możliwość dość swobodnego nimi operowania. Z jednej strony zakończone są perforowaniem, które poprzez wytworzone wewnątrz igłofiltru podciśnienie, umożliwia zasysanie wody gruntowej znajdującej się w jego najbliższym otoczeniu. Same igłofiltry powinny być w pierwszej kolejności zabudowane w gruncie na odpowiedniej głębokości, a następnie podłączone do kolektora ssącego, który z kolei jest podłączony do agregatu pompowego. To właśnie agregat odpowiada za wytworzenie podciśnienia w instalacji i w efekcie za zasysanie wody gruntowej.

WAŻNE! Każdy agregat pompowy do igłofiltrów posiada swoją określoną wydajność, wobec czego też, każdy może obsługiwać określoną ilość igłofiltrów o danej średnicy. Przy podłączeniu ich większej niż przewidywana ilości, nie będziemy w stanie skutecznie odsysać wody gruntowej znajdującej w bezpośrednim sąsiedztwie danego igłofiltra.

Dobór poszczególnych elementów do zestawu igłofiltrowego.

Oczywiście kluczową kwestią będzie właśnie dobór poszczególnych elementów. Nawet używane agregaty pompowe do igłofiltrów będą sprawdzać się tak samo dobrze jak agregaty nowe. Jedyną różnicą będzie ich trwałość i to, iż w przypadku używanych, z dużą dozą prawdopodobieństwa, wcześniej trzeba będzie przeprowadzić ich serwisowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z zakupu bądź wynajmu kompletnego zestawu igłofiltrowego, w skład którego wchodzi agregat, kolektory ssące oraz odpowiednia ilość igłofiltrów, jaką będzie w stanie obsłużyć agregat. Każdy igłofiltr ponad normę będzie przeciążać agregat pompowy.

Warto w przypadku stosowania igłofiltrów zwrócić uwagę na ich wszechstronność, bowiem wykorzystywane będą zarówno do obniżania poziomu wody gruntowej, jak również do tworzenia ścian wodnych podczas realizacji prac przy brzegach rzek, jezior czy też nawet oceanów. Generalnie rzecz więc ujmując, igłofiltry stanowią bardzo popularne rozwiązanie w wielu sytuacjach, szczególnie zaś wykorzystywane są w tych przypadkach, w których nie sposób poradzić przy zastosowaniu tradycyjnych pomp zatapialnych.

Tagi: , , , , , , ,

bez komentarza