Współczesny przemysł budownictwa technicznego oraz inżynieryjnego, wykorzystuje coraz większe ilości nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jednymi z takich rozwiązań jest szeroka gama produktów geosyntetycznych, których wdrożenie w budownictwie, przyczynia się do znacznego wzmocnienia realizowanych inwestycji budowlanych. Przede wszystkim, chodzi tutaj o budownictwo drogowe i kolejowe, aczkolwiek trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż geosyntetyki sprawdzają się także w wielu innych zastosowaniach. Warto sobie więc powiedzieć na ten temat nieco więcej, aby mieć przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie stosowania materiałów geosyntetycznych.
Najczęściej stosowane geosyntetyki.
Przede wszystkim, warto tutaj zwrócić uwagę na kwestię tego, które materiały geosyntetyczne będą wykorzystywane zdecydowanie najczęściej. Wynika to głównie z ich konkretnego przeznaczenia a nie tylko z kwestii jakości, czy też wpływu na trwałość realizowanych inwestycji. Należy bowiem pamiętać, iż wszystkie geosyntetyki będą wywierać korzystny wpływ, aczkolwiek wiele z nich jest wykorzystywanych rzadko, ze względu na fakt, iż są przeznaczone do rzadko realizowanych inwestycji. Do zdecydowanie najczęściej wykorzystywanych geosyntetyków będziemy tutaj zaliczać następujące materiały:
- Geosiatki – to zdecydowanie najbardziej popularne i najczęściej stosowane materiały geosyntetyczne. Wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie drogowym oraz kolejowym, do wzmacniania struktury podbudowy, dzięki czemu nawierzchnia staje się trwalsza i bardziej odporna na uszkodzenia eksploatacyjne. Można się spotkać także z zastosowaniem geosiatek w zakresie stabilizacji nasypów ziemnych, kamiennych, czy też wzmacnianiu i zabezpieczaniu warstw składowisk odpadów.
- Geotkaniny – to materiały o płaskiej strukturze, których głównymi zadaniem będzie zabezpieczanie, separacja warstw gruntu, oraz filtracja. Wykorzystywane będą przede wszystkim przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju warstw drenażowych, jak również przy zabezpieczaniu nawierzchni brukowych przed wypłukiwaniem warstw podbudowy.
- Geokompozyty – to materiały składające się z co najmniej dwóch geosyntetyków. Dzięki temu można połączyć w jednym materiale, funkcjonalność dwóch materiałów geosyntetycznych, co przyczynia się do zupełnie nowych możliwości w zakresie budownictwa inżynieryjnego i technicznego.
Oczywiście spotkamy się także z wieloma innymi materiałami geosyntetycznym, niemniej jednak te, wymienione powyżej są zdecydowanie najbardziej popularnymi i najczęściej stosowanymi we współczesnym przemyśle budowlanym. Ich wykorzystywanie jest bardzo spopularyzowane przede wszystkim przez duże firmy zajmujące się dużymi inwestycjami takimi jak budowa autostrad czy też linii kolejowych. W takich bowiem przypadkach, geosyntetyki znajdują zdecydowanie najczęściej swoje zastosowanie.