inicio mail me! sindicaci;ón

Materiały budowlane i ich składowanie

Zachowanie ciągłości dostawy materiałów budowlanych w kontekście ich sezonowej sprzedaży, jest wyzwaniem dla każdego centrum dystrybucji. Trudności w logistyce materiałów budowlanych polegają przede wszystkim na wielkości palet, ich wadze oraz konieczności przechowywania poszczególnych materiałów w odpowiednich warunkach. O ile niektóre materiały można przechowywać w magazynach otwartych, pod gołym niebem nie są one bowiem wrażliwe na warunki atmosferyczne, o tyle inne muszą być przechowywane w warunkach odpowiedniej temperatury i wilgotności.

Problemem bywa też przewóz niektórych materiałów ze względu na to iż nie wszystkie wózki paletowe posiadają odpowiedni udźwig.

Stosowane wózki paletowe

Do przewozu i magazynowania materiałów budowlanych stosuje się zarówno tradycyjne wózki platformowe, jak i specjalistyczne wózki przeznaczone do transportu maszyn budowlanych, palet o nietypowych wymiarach czy materiałów o dużej wadze. Wśród wózków platformowych znaleźć można zarówno wózki składane, osiatkowane, czy z poręczami z jednej bądź obu stron. Najczęściej służą one do transportu produktów niedużych o ograniczonej wadze (maksymalnie do 400 kg).
Poza wózkami platformowymi, wykorzystywane są również (choć nieco rzadziej) wózki z wagą, służące do odmierzania produktów sypkich (kleje, cement, materiały izolacyjno i uszczelniające. W wagi wyposażane są również wózki z napędem elektrycznym.

Paleciaki specjalistyczne, przeznaczone do przewożenia nietypowych wielkości materiałów dysponują udźwigiem do 2500 kg i mogą mieć zwężane bądź przedłużane widły, umożliwiające przewóz dłużyc czy innych materiałów budowlanych o szczególnych gabarytach.
W przewożeniu materiałów budowlanych stosuje się również wózki specjalistyczne, posiadające udźwig do 20 ton, czy umożliwiające przewóz materiałów dużych o nietypowych rozmiarach. Każdy market budowlany czy centrum dystrybucyjne musi być zaopatrzone w odpowiednią ilość różnego rodzaju wózków, aby efektywnie móc zarządzać przepływem towaru. W przypadku tak mocno sezonowych produktów jak materiały i maszyny budowlane, żadne sklep nie może sobie bowiem pozwolić na przestój w szerokości oferty.

Tagi: , ,

Odpowiedz

Musisz być zalogowany aby komentować