inicio mail me! sindicaci;ón

Łata murarska. Niezbędne narzędzie murarza.

Na każdej budowie wykorzystywane są poziomnice, z pewnością doświadczony murarz wie, ić przydają się poziomice o różnych długościach. Wykorzystana zatem będzie jedna długa, najczęściej o długości 2,5 za jej pomocą złapiemy poziom na większej odległości. Jednak jest ona nieporęczna, więc w czasie murowania ściany, również przyda się łata murarska, o długości jednego metra. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się poziomnice laserowe, dzięki którym będziemy mogli przełożyć, poziom na większą odległość, może być to ważne w przypadku, kiedy chcemy wyznaczyć wysokość posadzki, po drugiej stronie dużego salonu, co nie udało by nam się łatwo zrobić za pomocą zwykłej łaty.

Należy pamiętać również o odpowiednim używaniu, ponieważ w czasie kiedy murujemy, poziomnica, może ubrudzić się w zaprawie murarskiej, następnie po zaschnięciu zaprawa, sprawi, że powierzchnia nie będzie równa w związku, z czym pomiar nie będzie dokładny. Można po prostu, umyć w wodzie sprzęt, aby można było wykorzystać go na drugi dzień. W przypadku poziomnic, gdzie poziom pokazuje za pomocą libelli rurkowej, wypełnionej cieczą,. Ciecz pod wpływałem grawitacji, opada na dno rurki, a na górze tworzy się pęcherzyk, dzięki któremu będziemy mogli odczytać kąt. Niektóre łaty murarskie, posiadają regulowane libelle, z przedziałką, dzięki którym dokładnie określimy kąt. Jednak standardowo poziomnice pozwalają nam na wyznaczenie pionu i poziomu, w zależności od ich przyłożenia. Z języka niemieckiego poziomnicę nazywa się waserwagę, określenie to można spotkać pośród murarzy pochodzących z okolic Śląska. Najczęściej łata murarska wykonana jest z aluminium, dzięki temu są one wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych, jak również na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, a chyba każdy kto pracował z poziomnicą wie, że na budowie, łatwo ją upuścić, lub obić o ścianę.

Dlatego też powinna być odporna na uderzenia, a jeżeli już uderzyliśmy gdzieś, powinniśmy sprawdzić libellę, czy pęcherzyk powietrza, nie uległ rozdwojeniu, co spowoduje, że nasze pomiary nie będą dokładne, wówczas najlepiej będzie wymienić ją na nową. Poziomnice, z pewnością znajdziemy w każdym sklepie z materiałami, i akcesoriami budowlanymi. W zależności od naszych potrzeb, wybierzemy model odpowiedni dla nas biorąc pod uwagę materiał z jakiego jest ona wykonana jak również jej długość.

Tagi: , , , ,

Odpowiedz

Musisz być zalogowany aby komentować