inicio mail me! sindicaci;ón

Kontrola nasłonecznienia w domu.

Światło słoneczne dostające się do wnętrza naszych domów poprzez przestrzeń okien jest bardzo pożyteczne. Zapewnia nam możliwość aktywności w ciągu dnia, bez konieczności stosowania oświetlenia sztucznego. Przekłada się to na odpowiednio wysokie oszczędności. Poza tym, człowiek jest istotą światłolubną toteż, odpowiednia dawka promieni słonecznych w ciągu dnia zawsze korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Niemniej jednak, odpowiednia kontrola nasłonecznienia może być równie korzystna. Wynika to z faktu tego, iż niejednokrotnie, światło słoneczne w ciągu dnia będzie nam nieco krzyżować nasze plany. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób możemy przejąć kontrolę nad poziomem i jakością nasłonecznienia naszych pomieszczeń mieszkalnych.

Kiedy przydatna jest kontrola nasłonecznienia pomieszczeń mieszkalnych?

Przede wszystkim w sytuacjach, kiedy po prostu chcemy odciąć dopływ światła słonecznego od danego pomieszczenia. Ma to miejsce na przykład w sytuacji, kiedy pracujemy na nocną zmianę i odsypiamy dopiero w ciągu dnia. Możliwość zasłonięcia w takim przypadku okna jest wręcz zbawienna. O ileż lepiej się wyśpimy jeśli w pokoju sypialni będzie panować półmrok zamiast wdzierającego się przez okna światła. Podobnie będzie to wyglądać w przypadku, kiedy w ciągu dnia chcemy zrelaksować się przed telewizorem oglądając mecz piłkarski, ulubiony serial lub film, a słońce świeci przez okno prosto w ekran telewizora. Jest to na pewno wyjątkowo uciążliwa sytuacja. W takich właśnie okolicznościach przydają się rozwiązania takie jak kontrola nasłonecznienia. Możemy ją osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiednich zasłon okiennych. Tutaj do dyspozycji mamy kilka rozwiązań a są to:

  • Klasyczne zasłony – czyli wieszane na karniszach zasłony materiałowe. Mają tę zaletę że dodatkowo zapewniają pewien poziom wytłumienia pomieszczenia.
  • Żaluzje – do wyboru mamy poziome i pionowe. Obecnie są już stosowane coraz rzadziej.
  • Rolety – tutaj do wyboru mamy rolety wewnętrzne i zewnętrzne. Zewnętrzne dodatkowo pełnią funkcję zabezpieczenia okna przed chociażby gradobiciem lub włamywaczem.
  • Pilsy – to specyficzny typ rolety dostosowanej do współpracy zarówno z klasycznymi oknami, jak również z oknami o kształtach nietypowych. Na przykład w oknach trójkątnych, czy też okrągłych.

Wybór więc mamy w tym zakresie stosunkowo szeroki. Trzeba jedynie rozsądnie podejść do zagadnienia, aby czasem nie wybrać rozwiązania nie spełniającego naszych oczekiwań.

Jak dobrać zasłony okienne?

Aby kontrola nasłonecznienia była w pełni efektywna, musimy przede wszystkim prawidłowo dobrać rozwiązanie do jej wdrożenia. W przypadku okien o kształtach nietypowych, będziemy mieć do wyboru jedynie plisy. Kupując zaś plisy w Wiśle powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość materiału z jakiego są wykonane. Tańsze rozwiązania charakteryzują się materiałami o mniejsze wytrzymałości, które z czasem zaczynają się po prostu strzępić.

W pozostałych przypadkach także musimy zwrócić uwagę na jakość wykonania danego mechanizmu zasłon okiennych. Tym bardziej, iż do wyboru mamy kilka różnych wariantów. Z żaluzji praktycznie na pewno będziemy rezygnować, jako z rozwiązania przestarzałego i mało efektywnego. Na pewno za to będziemy zainteresowani roletami. Tutaj więc powinniśmy skupić się na tym, aby dobrać rolety dobrej jakości. Możemy także wybrać rolety kasetowe, które posiadają prowadnice do zasłon, co znacznie podnosi ich efektywność.

Podsumowanie

Niezależnie więc na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, powinniśmy myśleć o tym, aby kontrola nasłonecznienia była dla nas jak najbardziej efektywna. Tylko w taki sposób będziemy mogli podnieść znacząco komfort eksploatacji naszego domu jednorodzinnego czy też mieszkania.

Tagi: , , , ,

bez komentarza