inicio mail me! sindicaci;ón

Kominki. Klasyczny urok w nowoczesnym domu

Istniejące juz od IX wieku n.e kominki, do dziś budzą zachwyt i zainteresowanie. Choć bywały okresy, kiedy kominków w domach instalowało się mniej, nigdy na dobre nie zniknęły one z naszych domów a jedynie zmieniała się ich forma lub moda na określone style i modele obudowy kominkowej. Od kilku ostatnich lat, można zauważyć renesans kominków, który wiąże się zarówno z nowymi możliwościami technologicznymi tej formy ogrzewania, jak i z faktem iż kominki stanowią jedną z najbardziej ekonomicznych metod ogrzewania domów.

Kominki otwarte vs zamknięte

Pierwotnie, kominki były otwartymi paleniskami i choć efektywność energetyczna takich kominków jest niska, to nadal buduje się tego typu kominki, zwłaszcza tam, gdzie pełnić mają one głównie funkcję dekoracyjną. W ramach prac nad usprawnieniem efektywności grzewczej kominków pojawiły się wkłady kominkowe, dzięki którym drewno może palić się dłużej, a regulowany dopływ ilości powietrza do spalania powoduje maksymalizację zysków energetycznych. Zamknięta komora spalania daje kominkom wzrost sprawności spalania aż o 50% nic więc dziwnego, że wkłady kominkowe stosuje się najczęściej.

Kominki i ich funkcja estetyczna

Poza oszczędnością natury ekonomicznej oraz zdecydowanie bardziej ekologiczną formą ogrzewania domu za pomocą wkładów kominkowych mają kominki jeszcze zaletę estetyczną. Różnorodność możliwości aranżacyjnych sprawia, że kominki zastosować można w prawie każdym wnętrzu, niezależnie od tego czy ma ono rustykalny, czy też nowoczesny charakter. W zależności od zastosowanych materiałów (piaskowiec, marmur, granit, cegła klinkierowa, kafle ceramiczne, żeliwo), obudowa kominka może przybierać różne formy, które idealnie wkomponowują się w istniejący design pomieszczenia.
Poza kominkami otwartymi oraz kominkami wyposażonymi we wkłady kominkowe, zastosować można w domu również piece kominkowe. To rozwiązanie nie pozwala wprawdzie na przeprowadzenie przewodów rozprowadzających ciepło po całym domu, ale wystarcza na ogrzanie pojedynczego pomieszczenia, nadając dodatkowo ciekawy, nieco wiktoriański obraz pomieszczeniu.

Kominki zewnętrzne

Poza kominkami stosowanymi we wnętrzach domów, również formy kominków zewnętrznych które budowane na zewnętrznej ścianie domu, lub w formie wolnostojącej mogą służyć jako grill, wędzarnia i suszarnia grzybów i owoców.

Tagi: , , ,

Odpowiedz

Musisz być zalogowany aby komentować