Wśród wielu rozwiązań stosowanych w ramach wykończenia wnętrz w naszych domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach, jednym z bardziej atrakcyjnych jest zastosowanie naturalnego kamienia. Jest to materiał znany w budownictwie od tysięcy lat. Wykorzystywali go nasi przodkowie na kilka tysięcy lat przed wytworzeniem pierwszych, bardziej rozbudowanych i dojrzałych cywilizacji. Po dziś dzień cieszy się sporym zainteresowaniem, tak samo jak zresztą jak wszelkiego rodzaju usługi kamieniarskie. Sprawdzimy wobec tego, w jakim zakresie możemy obecnie wykorzystać naturalny kamień w wykończeniach wnętrz w naszych domach.
Zastosowanie kamienia naturalnego w wykończeniach wnętrz.
Obecnie, naturalny kamień znajduje dość szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Co prawda nie buduje się z niego już kompletnych domów, choć można się jeszcze z takimi technologiami spotkać, jednakże zastosowanie jest i tak stosunkowo szerokie. Na chwilę obecną, naturalny kamień wykorzystywany będzie najczęściej do następujących rozwiązań budowlanych:
- Posadzki marmurowe oraz granitowe
- Zlewozmywaki oraz blaty kuchenne z kamienia
- Schody kamienne
- Estetyczne obudowy kominkowe
- Płytki tarasowe zewnętrzne
- Okładziny i elewacje kamienne
- Parapety okienne
Jest to stosunkowo szerokie zastosowanie naturalnego kamienia. W zasadzie, można stwierdzić, iż jest on stosowany praktycznie na każdym etapie wykańczania wnętrz w naszych domach i mieszkaniach. Tam też znajduje największe zastosowanie. Nawet pomimo faktu, iż kamienne wykończenia wnętrz są stosunkowo kosztowne.
Najpopularniejsze kamienie naturalne stosowane w budowlance.
Oczywiście nie da się pominąć kwestii tego, jakie kamienie stosowane w branży budowlanej zdecydowanie najczęściej. Do najczęściej spotykanych zaliczyć możemy:
- Marmur – kamień najbardziej pożądany ze względu na rzadkie występowania oraz wysoki poziom estetyczny po obróbce
- Granit – kamień pożądany ze względu na swoją twardość. Jest to najtwardszy naturalny kamień stosowany w branży budowlanej. Po odpowiedniej obróbce, jest także bardzo estetyczny.
- Trawertyn – nieco przystępniejsza cenowo wersja marmuru o zbliżonych parametrach i estetyce
- Piaskowiec – kamień łatwy w obróbce i stosunkowo trwały. Najczęściej służy jako materiał do wykonywania bloków skalnych na budowę fundamentu budynków.
Oczywiście współczesne usługi kamieniarskie korzystają z o wiele większej liczby kamieni naturalnych, jednakże te, które wymieniliśmy powyżej stanowią materiał najbardziej spopularyzowany. Wynika to głównie z faktu tego, iż SA to materiały naturalne o wysokim poziomie estetyki, łatwej w miarę obróbce oraz dobrym parametrom takim jak trwałość czy też odporność. Koszty wykonania wykończenia wnętrz z kamienia, będą w zasadzie adekwatne do korzyści. Kamienne wykończenia wnętrz są zdecydowanie bardziej trwałe. Wyższy koszt ich wykonania jest więc z nawiązka rekompensowany poprzez dłuższy okres żywotności.