Masz na sprzedaż mieszkanie i zastanawiasz się jak je wycenić? Chcesz spróbować swoich sił zanim zaprosisz do współpracy pośrednika? A może chcesz po prostu ustalić na jaką kwotę możesz liczyć, jeśli w bliżej nieokreślonej przyszłości zdecydujesz się sprzedać nieruchomość? Oto garść porad, czym się kierować w samodzielnym ustalaniu ceny mieszkania:
Porównaj z innymi ofertami
Najprostszym sposobem na ustalenie szacunkowej średniej ceny dla mieszkania, które chcemy sprzedać, jest porównanie go z innymi, podobnymi ofertami. Na portalach z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości możemy ustalić kryteria wyszukiwania mieszkań, co zwiększy prawdopodobieństwo nalezienia ofert, do których z łatwością się odniesiemy. Takie rozeznanie może być wstępem do zrobienia wyceny. Bardziej przybliżony wynik otrzymamy, gdy uwzględnimy dodatkowe czynniki, które wpływają na to, jaką kwotę możemy otrzymać za lokal.
Podobnie, wstępnie zorientować się w sytuacji rynku nieruchomości pomoże nam zamówienie raportu AMRON, czyli danych zbieranych i udostępnianych przez Związek Banków Polskich. Koszt takiego raportu to ok. 30 zł, zawiera on wyceny lokali na potrzeby ustalenia wysokości kredytu hipotecznego.
Jeśli mieszkanie, które sprzedajesz jest spółdzielczo-własnościowe, możesz zwrócić się do spółdzielni, która udostępni ci część informacji dotyczących transakcji, w których przedmiotem sprzedaży były lokale o podobnych parametrach do twojego. Jeśli dowiesz się, ile otrzymali właściciele mieszkań w twojej okolicy o podobnym metrażu i nierzadko w budynkach takich samych, jak ten w którym mieści się twoje, będziesz mógł ustalić próg cenowy, poniżej którego nie warto schodzić.
Oceń standard wykończenia, rozkład (dostępność wszystkich pomieszczeń), ekspozycję, instalacje
Od tego, jak twoje mieszkanie prezentuje się na tzw. pierwszy rzut oka, zależy bardzo dużo. Oceń, czy nieruchomość, którą sprzedajesz wymaga przeprowadzenia remontu, czy jest w tzw. stanie do zamieszkania. Jeśli nie wymaga szybkiej interwencji ekipy remontowej, możesz liczyć na wyższą cenę. Zwróć uwagę na jakość materiałów użytych do wykończenia/remontu. Nawet rodzaj okien (plastikowe czy drewniane), czy klasa paneli może wpływać na to, ile otrzymasz za całość.
Lepiej i za więcej sprzedają się mieszkania o dobrym rozkładzie, bez pokoi przechodnich, z pomieszczeniami ustawnymi i łatwymi do zagospodarowania (jeśli np. łazienka ma 10 m2 a salon 12 m2 nie licz na to, że będzie to zwiększało atrakcyjność lokalu). Zwróć uwagę na sprawność instalacji elektrycznej i gazowej, bo jeśli wymagają one wymiany, najprawdopodobniej będziesz musiał zejść z ceny.
Oceń koszty utrzymania mieszkania
Jeśli twoja nieruchomość generuje duże koszty utrzymania – np. jest trudna do ogrzania lub jest dla niej ustalony duży czynsz, może to oznaczać, że jest mniej warta.
Oceń budynek, lokalizację mieszkania w budynku
Najwyższą wartość osiągają lokale w szeregowcach oraz w niskich blokach (do czterech pięter), ulokowane od pierwszego piętra wzwyż. Wyjątek stanowią tu mieszkania mieszczące się na trzecim i czwartym piętrze, gdy budynek nie posiada windy. Oczywiście im nowsze budownictwo, tym lepiej, choć wysokie ceny osiągają również lokale w budynkach zabytkowych, poddanych renowacji.
Zwróć uwagę na lokalizację
Bardzo ważne przy ustalaniu ceny mieszkania jest jego lokalizacja. Istotne są takie czynniki jak: charakter miejscowości, dzielnicy, infrastruktura, odległość od przystanków komunikacji miejskiej.
Zawyżaj
Na koniec do kwoty, którą ustaliłeś (wziąwszy po uwagę wszystkie wyżej opisane aspekty), dodaj margines negocjacji. Najczęściej ceny nieruchomości są zawyżone, zatem kwota, którą chcesz uzyskać za mieszkanie, powinna być nieco niższa, niż cena, którą ogłosisz, gdy faktycznie będziesz chciał sprzedać mieszkanie.
Jeśli potrzebujesz fachowej wyceny, zwróć się do rzeczoznawcy, gdyż tylko on może przygotować stosowny dokument posiadający moc prawną (operat szacunkowy). Za tego typu usługę zapłacisz do kilkuset złotych.
Więcej porad jak wycenić mieszkania możesz znaleźć na stronie profesjonalnego biura nieruchomości – abanieruchomosci.pl/e1/mieszkania-na-sprzedaz.html