W pełni naturalne jest że wraz z czasem podłoga traci swój dawny urok. Odbarwienia, ubytki, porysowania i innego rodzaju defekty to naturalna kolej rzeczy. Pierwszą rzeczą jaka przychodzi na myśl jest zerwanie podłóg i położenie nowej nawierzchni można jednak poradzić sobie z tym problemem w inny sposób, gdyż w przypadku drewnianych podłóg oraz niektórych parkietów można zastosować cyklinowanie. Czym jest cyklinowanie podłogi i jak przeprowadzić taki zabieg opisujemy w niniejszym artykule.
Aby wykonać cyklinowanie parkietu niezbędna jest cykliniarka. Cena takiego urządzenia nie należy do niskich (co najmniej kilka tysięcy złotych) natomiast można je wypożyczyć lub zlecić cyklinowanie fachowcom (np. cyklinowanie trójmiasto). Poza cykliniarką potrzebujemy jeszcze papier ścierny o odpowiedniej grubości. Najczęściej jedna taśma papieru wystarcza na cyklinowanie kilkudziesięciu metrów kwadratowych podłogi. Cały proces polega na ścieraniu wierzchniej warstwy podłogi papierem ściernym przy użyciu cykliniarki. Na koniec poleca się wykonanie olejowania lub lakierowania podłogi tak aby odnowiona nawierzchnia zachowała swój stan na dłuższy czas. Natomiast równie dobrze można pozostać przy naturalnych deskach, jednak w tym przypadku trzeba się liczyć z zwiększonym ryzykiem szybszego zużycia klepek podłogowych.
Czy wykonanie cyklinowania samemu ma sens? Naszym zdaniem nie do końca ponieważ renowacja podłogi zdecydowanie wymaga doświadczenia. Ponadto, wypożyczenie cykliniarki to koszt, który powoduje że trzeba się poważnie zastanowić nad ekonomicznością takiego rozwiązania. W związku z tym w celu odnowienia podłogi najlepiej zgłosić się do specjalistów. Co ciekawe na rynku usług cyklinowania podłóg dużą popularnością cieszy się cyklinowanie bezpyłowe, które pozwala przeprowadzić cały zabieg bez zbędnego pyłu, który wielu osobom kojarzy się ze skutkiem ubocznym cyklinowania podłóg. Wygoda i niewiele większe koszty rozwiązania bezpyłowego sprawiają że jest to metoda niemal bezkonkurencyjna.