inicio mail me! sindicaci;ón

Jak wybrać oświetlenie do sypialni? Sprawdź 5 praktycznych wskazówek!

Sypialnia to miejsce wypoczynku, miejsce związane z intymnością oraz relaksem. Oświetlenie w tym miejscu bez wątpienia nie pozostaje bez znaczenia. Jak zatem wybrać lampy do sypialni tak aby zachować klimat sprzyjający relaksowi?

Oświetlenie jest kluczowym elementem wpływającym na klimatyczną aranżację sypialni

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, że oświetlenie zależy od aranżacji wnętrza. To w jakim stylu jest urządzone wnętrze powinno determinować na jakie lampy się zdecydujemy. Nieco inne lampy będą pasowały do stylu prowansalskiego, inne do typowego skandynawskiego a jeszcze inne, gdy mówimy o nowoczesnym loftowym wnętrzu. Jednak każdy z tych jakże zróżnicowanych styli łączy jedno – kilka lamp jak najbardziej jest rekomendowanych. To właśnie oświetleniem najłatwiej zbudować klimat we wnętrzu a już w szczególności, gdy mówimy o sypialni. Punktów oświetleniowych w sypialni nigdy za wiele. Dobrze, gdy, jest ich trochę więcej niż w innych pomieszczeniach, bo dzięki temu możemy regulować poziom światła i tym samym dopasować natężenie światła do klimatu jaki chcemy uzyskać.

Jakie lampy mamy do wyboru?

Trzeba przyznać, że zróżnicowanie punktów świetlnych nie jest bardzo trudne, gdyż do sypialni pasują praktycznie wszystkie typy lamp. Rozpoczynając od lamp sufitowych (np. w postaci żyrandoli lub plafonów) aż po kinkiety, lampy wiszące, lampy podłogowe oraz małe lampki nocne. Każdy rodzaj z powyżej wymienionych jak najbardziej pasuje do sypialni czego nie można powiedzieć o innych pomieszczeniach.

Wskazówki dotyczące wyboru oświetlenia do sypialni

Wiemy, że różne rodzaje lamp pasują do sypialni jednak to zdecydowanie nie ułatwia wyboru. Dlatego też poniżej przedstawiamy kilka uniwersalnych wskazówek, które mogą być pomocne przy wyborze oświetlenia do sypialni.

  1. Zaprojektuj oświetlenie w taki sposób, aby dało się uzyskać delikatnego subtelnego światła

Ważne jest to, aby możliwe było uzyskanie klimatycznego nastroju. Zazwyczaj w tym celu wykorzystywane są lampki nocne stawiane przy łóżku. Jest to coś co na pewno doceni każdy kto lubi spędzić wieczór z książką w łóżku oraz każdy kto poszukuje nieco bardziej intymnej atmosfery w zaciszu sypialni. Wybierając lampkę nocną trzeba zwrócić szczególną uwagę na abażur. Dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości mniej więcej 50cm nad poziomem łóżka. Niższa lampka nocna nie oświetli książki. Z kolei wyższa lampka może dawać zbyt silne lub zbyt szerokie światło.

 

  1. Dokładne doświetlenie miejsc użytkowych

Warto pomyśleć o dokładnym doświetleniu tak zwanych miejsc użytkowych. Jeśli masz w sypialni toaletkę lub lustro to jak najbardziej warto pomyśleć o dodatkowym doświetleniu lustra. Jeśli z kolei masz w sypialni kącik z biurkiem to lampka na biurku wydaje się jak najbardziej naturalnym rozwiązaniem. Kolejny przykład – szafa! Bezprzewodowa lampka podświetlająca wnętrze szafy jest czymś bardzo prostym i jednocześnie bardzo praktycznym. Na pewno docenisz takie rozwiązanie, gdy zaglądniesz do swojej pięknie oświetlonej szafy.

 

  1. Żyrandol wyposażony w abażur – coś co nigdy nie wyjdzie z mody

Jeśli szukasz modnych rozwiązań, które będą pasowały do sypialni to zdecydowanie warto zastanowić się nad centralnie powieszonym żyrandolem. Światło centralne nie musi być tym, które ma kluczowy wpływ na oświetlanie pokoju. Główne światło może być generowane z przeróżnych mniejszych lamp. Natomiast główny punkt świetlny zawieszony w centralnym miejscu ma duże znaczenie dla całego wystroju. Jest to element, który wprowadza harmonię. Nie trzeba stawiać, na mocne żarówki. W przypadku większości wnętrz dobrze sprawdzi się miękkie delikatne światło.

 

  1. Wymieniaj abażury oraz klosze – prosty sposób na odświeżenie wystroju wnętrza

Ciekawym pomysłem na wprowadzenie świeżości do sypialni jest po prostu zmiana klosza lub wymiana abażuru. Taka wydawałoby się niewielka zmiana, potrafi wprowadzić naprawdę dużo świeżości. W szczególności, gdy zmienia się natężenie światła i tym samym zmienia się cały nastrój w pokoju. Każdy producent abażurów oraz producent lamp ma w swojej ofercie przeróżne wzory w związku z czym nie warto się ograniczać i można od czasu do czasu wymienić klosz.

 

  1. Pamiętaj o zachowaniu spójności

Kluczowe jest, aby nie przesadzić z fantazją. Zabawa oświetleniem w sypialni potrafi być naprawdę satysfakcjonująca i może dać dużo radości z aranżowania wnętrza. Jednak kluczowe jest to, aby wybierając lampy zachować jednolity spójny styl. Jeśli zatem Twoje wnętrze jest urządzone w stylu skandynawskim to właśnie takie lampy będą odpowiednie. Mieszanie styli przy wybieraniu oświetlenia raczej jest czymś czego należy unikać. Taka wskazówka wydaje się banalna, ale praktyka pokazuje, że wiele osób o niej zapomina.

Tagi: , ,

bez komentarza