inicio mail me! sindicaci;ón

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym.

narzedzia-elektryczneBudowa domu jednorodzinnego własnym przemysłem to bardzo poważne wyzwanie, bowiem z jednej strony musimy trzymać się wskazań projektu, z drugiej zaś, stale szukamy rozwiązań spełniających jego założenia, jednakże o wiele tańszych, niż te przewidziane w projekcie. Jednym z elementów w kwestii których trudno będzie szukać poważniejszych oszczędności jest wykonanie instalacji elektrycznej. Tutaj nie ma miejsca na jakiekolwiek żarty i braki technologiczne, bowiem instalacja elektryczna w przypadku nieprawidłowości montażu i zastosowanych elementów, może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla naszego mienia, a nawet życia. Zobaczmy w takim razie, czy, i w jakich w ogóle kwestiach będzie możliwe zaoszczędzenie w przypadku realizacji instalacji elektrycznej w nowo budowanym domu jednorodzinnym.

Założenia projektowe w zakresie instalacji elektrycznej.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, iż projekt wykonawczy budynku, dość precyzyjnie wskazuje także projekt instalacji elektrycznej, która jest integralnym elementem projektu. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby możliwe było funkcjonalne, komfortowe i przede wszystkim w pełni bezpieczne korzystanie z elektryczności w domu jednorodzinnym, toteż przestrzeganie projektu w tej kwestii będzie niesamowicie istotne z punktu widzenia naszego poczucia bezpieczeństwa. Do najważniejszych aspektów w trakcie realizacji należy właściwy dobór przewodów elektrycznych oraz prawidłowe ich położenie w ścianie. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby były to przewody o odpowiednim przekroju, które wytrzymają obciążenie prądu wszystkich odbiorników, prądu na danej linii. Obecnie w większości przypadków montuje się oddzielne obwody elektryczne zakończone bezpiecznikiem na poszczególne partie instalacji, czyli na przykład na oświetlenie, na gniazdka, z rozróżnieniem poszczególnych kondygnacji czy też części budynku. Dzięki takiemu podejściu, jakiekolwiek prace modernizacyjne w przyszłości będą znacznie ułatwione, bowiem wystarczy wyłączyć bezpiecznik danego obiegu, w którym mają być prowadzone prace, a pozostałe elementy instalacji mogą dalej pracować bez jakichkolwiek przeszkód.

Jak spróbować zaoszczędzić?

W tej kwestii trudno jest znaleźć sposoby na oszczędniejsze wykonanie instalacji, bowiem pewnego zakresu minimalnych parametrów poszczególnych elementów instalacji musimy się trzymać, gdyż w przeciwnym razie nie zostanie ona dopuszczona do użytkowania. Jedyne co możemy zrobić, to poszukać tańszego dostawcy, który zapewni nam elektryczne gniazda do instalacji domowej o odpowiednich parametrach, ale w znacznie przystępniejszych cenach. Próby kupna tańszych odpowiedników, które nie będą spełniać podanych w projekcie kryteriów, niestety skończą się tym, że nie będziemy mieli odbioru technicznego instalacji, a jeśli jakimś cudem uda nam się przez ten proces przebrnąć, to i tak nasze codzienne życie będzie niestety mało komfortowe, a co gorsza, stale będziemy narażać się na zagrożenia związane z nieprawidłowo działającą instalacją elektryczną.

Tagi: , , , ,

bez komentarza