Jednym ze zdecydowanie najczęściej wykorzystywanych materiałów geosyntetycznych w zakresie budownictwa drogowego i pokrewnych, jest geotkanina, której zadaniem jest przede wszystkim stabilizacja gruntów. Geotkaniny mogą jednocześnie pełnić rolę izolacyjną zapewniając zatrzymywanie wody napływowej, gruntowej do właściwej struktury podbudowy drogi, dzięki czemu trwałość drogi będzie wzrastać. Podbudowa będzie pozostawać w stanie niezmienionym, a co za tym idzie, struktura całej drogi nie będzie w żadnym zakresie osłabiona. Zobaczmy zatem, jak wykorzystywane są wszelkiego rodzaju geotkaniny we współczesnym przemyśle budowlanym.
Zastosowanie geotaknin.
Przede wszystkim, jeśli chodzi o zastosowanie geotkanin w budownictwie przemysłowym, najczęściej wykorzystywane będą w przypadkach:
- Budowy autostrad i dróg szybkiego ruchu
- Budowy wszelkiego rodzaju parkingów czy też placów składowych.
- Budowy dróg miejskich na trudnych i wymagających gruntach
- Budowy pasów startowych lotnisk.
Mamy więc tutaj, jak widać dość szerokie zastosowanie, a co za tym idzie, koniecznością będzie umiejętne dobieranie typów geotkanin do rodzaju realizowanej inwestycji. Podstawowym zadaniem materiałowym będzie tutaj przede wszystkim wysoka wytrzymałość na rozciąganie, bardzo mały zakres wydłużania oraz dobra odporność chemiczna. Zastosowanie geotkaniny w tym przypadku, pozwala osiągnąć lepsze zabezpieczenie i ustabilizowanie gruntów oraz podbudowy pod wszelkiego rodzaju drogami czy też pasami startowymi, dzięki czemu budowana nawierzchnia staje się trwalsza i bardziej odporna na eksploatację.
Zalety geotkanin.
Jeśli zaś chodzi o wszystkie zalety materiałów geosyntetycznych takich, jak właśnie geotkaniny, to musimy tutaj wspomnieć o tym, iż konstrukcja wykonania z tasiemek polipropylenowych, gwarantuje bardzo wysoką wytrzymałość na rozciąganie. Dodatkowo geosyntetyki tego typu charakteryzują się doskonałymi wręcz właściwościami pełzania i tarcia, zapewniając dobry poziom stabilizowania gruntów nawet w przypadku oddziaływania dużych sił zewnętrznych, co w przypadku dróg, autostrad czy też pasów startowych będzie niesamowicie istotne. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż geotkaniny stanowią na chwilę obecną jeden z najważniejszych materiałów w zakresie budownictwa przemysłowego, dzięki czemu nowo budowane drogi, autostrady, pasy startowe, składowiska czy też parkingi są o wiele bardziej trwałe i odporne na działanie zewnętrznych czynników mechanicznych jak i atmosferycznych. jednym słowem ich zastosowanie podnosi wytrzymałość budowanych nawierzchni, a to w tym przypadku będzie przecież kwestią zdecydowanie najbardziej istotną. Nie powinno nas więc dziwić to, iż wzrasta stale zainteresowanie tą technologią, a wszelkiego rodzaju geosyntetyki stają się coraz częściej wykorzystywanym materiałem w zakresie wzmacniania struktury gleby w warstwach podbudowy w różnych nawierzchniach drogowych.