inicio mail me! sindicaci;ón

Dekarskie trendy, czyli wybór pokrycia dachowego

Panel dachowy NA RĄBEK Blachy Pruszyński
Wybór pokrycia dachowego to trudny, lecz niezwykle istotny element każdej budowy, wszak to zakup na lata. Każdy inwestor oczekuje, by dach był bezpieczny oraz trwały, a do tego wyglądał estetycznie i spójnie z elewacją budynku. Producenci materiałów budowlanych oferują szerokie spektrum możliwości w tym zakresie. Kolor, materiał, faktura — to dziś żaden problem, wszystko zależy od wyobraźni i zasobności portfela kupującego. Poniżej kilka słów na temat trzech najpopularniejszych poszyć dachowych.

Blachodachówka

Obecnie bez wątpienia blachodachówka cieszy się największą popularnością wśród pokryć dachowych. Powodów jest, co najmniej kilka, jednak tymi decydującymi są przede wszystkim cena oraz ich uniwersalność. Duża różnorodność kształtów i kolorów umożliwia stworzenie dachu dopasowanego do niemal każdego projektu zarówno budynku nowoczesnego, jak i bardziej tradycyjnego.

Dachówka ceramiczna

Materiał ten jest bardzo trwały, przez co doceniany w budownictwie od wielu lat. Małe elementy umożliwiają krycie dachów o skomplikowanych kształtach, a wykonanie ewentualnych napraw przebiega w prosty sposób, dodatkowo świetnie tłumią dźwięki. Jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego – ograniczeniem jest duża waga materiału oraz jego cena.

Gont bitumiczny

Dachy kryte gontem to znak rozpoznawczy budynków o charakterze regionalnym, szczególnie z architekturą góralską. Współczesnym, bardziej wytrzymałym odpowiednikiem tradycyjnego gontu drewnianego jest gont bitumiczny, wykonany z papy pociętej na pasy. Elastyczny materiał pozwala na wykonanie pokrycia na najbardziej fantazyjnych dachach, jednak wymaga całkowitego, sztywnego deskowania oraz często dodatkowego, spodniego zabezpieczenia.

Bez względu na to, jaki rodzaj poszycia wybierzemy, dach musi spełniać swoje funkcje – chronić przed śniegiem, deszczem oraz wiatrem. Dobrze też, jeśli współgra z elewacją budynku, systemem rynnowym i stolarką okienną, dlatego przed zakupem warto skorzystać z porad architekta lub dekarza. Ich wiedza i doświadczenie z pewnością pomogą w podjęciu satysfakcjonującej decyzji.

Tagi: , ,

bez komentarza