Ogrzewanie kanałowe to jedno z bardziej nowoczesnych rozwiązań w zakresie oszczędności materiałów opałowych i zwiększonej efektywności grzewczej. Co więcej, pozwala nam także osiągnąć o wiele wyższy poziom komfortu termicznego w naszych pomieszczeniach mieszkalnych, co jest szczególnie istotną kwestią. Trzeba tutaj jednakże wziąć pod uwagę wiele czynników, które przekładają się na kwestie tego, czy w danym przypadku, w ogóle możliwe będzie wdrożenie grzejników kanałowych. Trzeba bowiem pamiętać, iż tak samo jak każda inna technologia, tak też i grzejniki kanałowe będą mieć pewne wymagania, które należy spełniać, aby możliwe było ich wdrożenia w danym budynku.
Wymagania montażowe dla grzejników kanałowych.
Aby możliwe było wdrożenie w danym budynków ogrzewania kanałowego, należy w pierwszej kolejności warunki techniczne w nim panujące. Trzeba tutaj bowiem pamiętać, iż montaż grzejników kanałowych będzie wymagać pewnych kwestii. Na przykład takich jak chociażby stosunkowo spora grubość podłóg, bowiem trzeba w nich wyciąć otwory na grzejniki kanałowe. W tym przypadku głębokość otworu będzie wynosić co najmniej 100 mm, co już nie zawsze będzie możliwe do zrealizowania. Samo przerobienie istniejącej instalacji grzejników ściennych nie będzie aż tak kłopotliwe. Doprowadzenie zasilania i powrotu czynnika grzewczego, już nie będzie wymagać aż tak poważnych ingerencji w strukturę budynku, jak sam montaż grzejników kanałowych.
Generalnie rzecz więc biorąc, aby montaż grzejników kanałowych był możliwy, trzeba w pierwszej kolejności precyzyjnie sprawdzić warunki techniczne budynku. Może się bowiem okazać iż ich montaż jest niemożliwy, przez co trzeba będzie pozostać przy dotychczasowych rozwiązaniach.
Zalety wdrożenia grzejników kanałowych.
Warto sobie tutaj także powiedzieć, iż na przykład grzejniki ścienne, które stosowane są obecnie bardzo powszechnie, mają pewne rozwiązania które można usprawnić. Realizują te problemy właśnie grzejniki kanałowe. Do najważniejszych innowacji technologicznych należy tutaj zaliczyć następujące kwestie:
- Wymuszenie obiegu powietrza poprzez zastosowanie wentylatorów wewnętrznych w grzejnikach kanałowych
- Nie zasłaniają nam powierzchni ściany, przez co mamy niejako więcej przestrzeni dostępnej do zagospodarowania w naszych wnętrzach
- Brak wyrzucania prosto w ścianę tumanów spalonego kurzu, który osiada na niej i prowadzi do szybkiego zabrudzenia
- Efektywniejsze rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu, skutkiem czego szybciej się ono nagrzewa i lepiej utrzymuje równą temperaturę.
Można więc powiedzieć, iż grzejniki kanałowe będą spełniać sporo wymagań, których grzejniki ścienne nie są w stanie zrealizować. Wdrożenie takiego rozwiązania w naszych domach będzie więc bardzo korzystne, przede wszystkim z punktu widzenia ekonomii, ale także i ekologii.