inicio mail me! sindicaci;ón

Co wpływa na cenę nieruchomości

Rynek nieruchomości stale się zmienia. W ostatnich latach słyszeliśmy przede wszystkim słyszymy o ciągłych wzrostach cen. Poza tym, każdy kto robi chociaż pobieżne rozeznanie na rynku nieruchomości ten widzi, że ceny na pozór podobnych lokali bardzo mocno różnią się cenowo. Jakie czynniki wpływają na cenę nieruchomości? Jak porównywać ceny tak żeby nie przepłacić? Jak osiągnąć najwyższy zwrot inwestycji? Na te pytania postaraliśmy się odpowiedzieć w niniejszym artykule przedstawiając listę czynników, które mają wpływ na cenę nieruchomości.

Najważniejsze elementy to lokalizacja i typ budynku

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na ostateczną cenę jest lokalizacja. W centrach dużych Polskich miast ceny znacznie przewyższają 10 000zł za m2, w przypadku, gdy chodzi o luksusowe nieruchomości warszawa cena może być jeszcze dużo wyższa. Tymczasem w tak zwanych dzielnicach sypialnianych nawet w Warszawie, Krakowie czy Trójmieście można bez problemu znaleźć oferty kilkadziesiąt procent tańsze. Dobre skomunikowanie i bliskość centrum miasta to prawdziwe paliwo napędowe na ceny nieruchomości.

Drugim czynnikiem jest typ i standard budynku. Najtańsze są budynki z wielkiej płyty. Zazwyczaj są to kilkudziesięcioletnie bloki wybudowane masowo w epoce zeszłego ustroju. Oczywiście wciąż w takich budynkach mieszka masa Polaków, jednak cena tego typu nieruchomości jest nieco niższa w stosunku do nowego budownictwa. Drugim typem budynków charakteryzujących się niższą ceną są kamienice. Tutaj temat jest nieco bardziej skomplikowany, gdyż kamienice w centrach miast mają zdecydowanie najwyższą cenę. Natomiast kamienice poza centrum lub w mniejszych miastach to z reguły budynki o wątpliwym stanie technicznym przez co ich cena jest znacznie niższa od średniej.

Ważny jest także plan mieszkania i aranżacja

Plan mieszkania to coś czym można zdziałać cuda. Wyobraźmy sobie małe mieszkanie 50 m2 z kuchnią. Gdy zaaranżujemy kuchnię w salonie mamy 3 pokojowe mieszkanie. W ten sposób bardzo często można wiele zyskać w oczach potencjalnych kupujących. Podobnych przykładów jest dziesiątki. Ustawne mieszkanie jest po prostu znaczącym plusem.

Na koniec podkreślmy, że aranżacja mieszkania również ma bardzo duży wpływ na wycenę. Ładnie wykończone mieszkanie może sprawić, że cena będzie wprost sztucznie wywindowana. Nawet drobne elementy takie jak kwiaty, obrazy czy estetycznie ustawiony kubek z kawą może mieć znaczenie. Dla osób zainteresowanych tą tematyką polecamy zapoznanie się z wpływem home staging na wycenę mieszkania.

Tagi: ,

bez komentarza