inicio mail me! sindicaci;ón

Co sprawdzić przed zakupem nieruchomości?

Zakup własnego mieszkania czy domu to bardzo poważna decyzja. Konsekwencje, głównie finansowe, odczuwamy przez wiele lat – niewielu bowiem stać na kupno bez kredytu. Jak wybrać właściwie, by nie żałować ? Przed sfinalizowaniem transakcji u notariusza należy zadać sobie kilka pytań, a odpowiedź na nie da nam obraz tego, czy wchodzić w kupno czy może szukać dalej.

Warto jako pierwszy krok, określić czego i za ile szukamy. Zwłaszcza gdy kredytujemy zakup nieruchomości, by nie odczuwać zbyt mocno obciążenia ratą w dość dalekiej przyszłości. Mierzmy siły na zamiary. Przed udaniem się do banku po kilkuset tysięczny kredyt sprawdźmy zdolność kredytową, określmy budżet jaki jesteśmy w stanie teraz i w przyszłości przeznaczyć na spłatę zobowiązania by żyć godnie, zastanówmy się nad zabezpieczeniem w razie niespodziewanych sytuacji losowych. Nader wszystko przeanalizujmy wymagania nie wykraczając poza nie, uwzględniajmy opłaty za mieszkanie i inne związane z utrzymaniem nawet nowego domu. Nowe mieszkanie i dom niekoniecznie ma służyć nam do końca życia, więc dobrze by było, gdyby można było ewentualnie cos na inwestycji zarobić. Bardzo wiele ofert jeśli chodzi o domy w Szczecinie znaleźć można w sieci, u polecanych agentów. Tam można liczyć na wsparcie merytoryczne i inne, związane z wyborem nieruchomości nie tylko w stolicy regionu.

Cierpliwość i panowanie nad emocjami to kolejne trudne, aczkolwiek niezbędne kwestie podczas poszukiwania domu. Często oglądamy mnóstwo ogłoszeń, domów wystawianych na licznych portalach z ogłoszeniami. Trzeba pamiętać, że nie warto zbyt zachwalać i trzymać się pierwszych nieruchomości jakie przyjdzie nam oceniać. Przy zakupie należy ostudzić te emocje, by móc zauważyć defekty czy słabe strony domu „naszych marzeń”. Warto ta samą nieruchomość zobaczyć kilka razy, za każdym bowiem jesteśmy w stanie zobaczyć coś innego. Może zdecydować się na oględziny z fachowcem z zakresu budownictwa? On swoim doświadczeniem pomoże ocenić stan techniczny, np. instalacji elektrycznej, gazowej, wody i kanalizacji. Oceni stan podłóg, okien itd. Nie bez znaczenia pozostawmy lokalizację, ułatwi życie teraz i w przyszłości, choćby przy odsprzedaży. Korzystając z firm oferujących do sprzedaży domy Szczecin możemy mieć zapewnienie, że ich agent sprawdził już to wszystko, ale i ten fakt nie jest podstawą do odstąpienia do oględzin ze swoim budowlańcem.

Kupując dom w nieznanej okolicy trzeba pytać, o wszystko. Najczęściej interesujące są kwestie sąsiadów, remontów – każdy ma inny zestaw.

Jeśli już wiemy, że to ten dom zaczyna się papierologią. To temat rzeka, ale podstawa jest Księga Wieczysta, z której można sporo wyczytać. Każdy może, znając jej numer, sprawdzić stan prawny bezpłatnie na ekw.ms.gov.pl. Jeśli obecny właściciel nie ma nic do ukrycia, poda numer KW. Tam znaleźć można dane właścicieli nieruchomości, opis samej nieruchomości, ewentualne ostrzeżenia o egzekucjach prowadzonych z nieruchomości czy służebności i wpisy hipotek- na to zwłaszcza trzeba uważać by nie spłacać cudzych długów (o tym informuje tez notariusz). Na uwagę zasługiwać winny tzw. wzmianki czyli informacje że w księdze coś się dzieje a nie jest ujawnione (zwyczajnie jeszcze nie wprowadzone do systemu).

Czy więc kupno nieruchomości to miłe wydarzenie? W większości przypadków tak ale do najłatwiejszych zadań nie należy. Warto sprawdzić i wypytać o wszystko by spokojnie spać przed podpisaniem umowy u notariusza – później może być trudno cokolwiek odkręcić. Zwykle bezpieczniej korzystać z pomocy pośrednika znającego wszelkie niebezpieczeństwa, doświadczonego – jemu pójdzie z formalnościami zdecydowanie szybciej.

Tagi: ,

bez komentarza