inicio mail me! sindicaci;ón

Bezproblemowa uprawa Rhododendronów

Efektywna a przede wszystkim bezproblemowa uprawa Rhododendronów od nas przestrzegania kilku prostych zasad. Zarówno w przypadku Różaneczników, jak i azalii, zasady te będą do siebie bardzo podobne. Wręcz takie same. Dlatego tez, możemy potraktować uprawę obydwu tych roślin, dokładnie tak samo. Tym bardziej, iż należą w końcu do tej samej rodziny Rhododendronów. Najważniejsze jest tutaj jednak to, iż bezproblemowa uprawa Rhododendronów nie jest niczym nadzwyczaj skomplikowanym do osiągnięcia. W zasadzie, to rośliny te, nawet nie będą wymagać od nas przeprowadzania jakichkolwiek prac pielęgnacyjnych.

Jak wygląda bezproblemowa uprawa Rhododendronów?

W tym zakresie mamy do czynienia przede wszystkim z kilkoma, prostymi do przestrzegania zasadami. Dotyczą one bardziej przygotowania samej uprawy niż późniejszych prac pielęgnacyjnych. Zresztą wspomnieliśmy już we wstępie, iż Rhododendrony w zasadzie nie wymagają prac pielęgnacyjnych.
Tak więc mamy tutaj trzy podstawowe kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

  • Wybór właściwej odmiany – musimy skupić się na tym, aby wybrać odmiany odporne na niskie temperatury. Tym bardziej, iż w naszym kraju mamy do czynienia niejednokrotnie ze stosunkowo mroźnymi zimami. Odmian przystosowanych do takich warunków znajdziemy stosunkowo sporo, toteż nie powinniśmy mieć problemów z właściwym ich dopasowaniem do estetyki naszego ogrodu. W tym zakresie, każdy dostawca Rhododendronów bez problemowo wskaże nam odpowiednie odmiany, sprawdzające się w uprawie ogrodowej.
  • Przygotowanie gleby do uprawy – można oczywiście kupić gotowe mieszanki i jest to korzystne w przypadku małej ilości nasadzeń. Jeśli zaś mamy ich więcej, warto, w celach oszczędności, przygotować glebę samodzielnie. W tym celu musimy zmieszać w równych proporcjach torf (nie odkwaszony), kompost (glebę ogrodniczą), oraz korę sosnową. Tak przygotowana mieszanka powinna charakteryzować się stosunkowo kwaśnym odczynem pH w granicach 5-6,5.
  • Wybór stanowiska nasadzenia – najlepszymi stanowiskami są te, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie innych roślin, dzięki temu, Rhododendrony będą osłonięte oraz lekko zacienione, czyli dokładnie tak jak lubią. Warto jednak pamiętać, aby sąsiedzi naszych roślin, w przeciwieństwie do nich, dysponowały głębokim systemem korzeniowym. Pozwoli nam to wyeliminować niepotrzebne konflikty w pozyskiwaniu składników odżywczych z gleby.

Mamy tutaj więc trzy proste kroki dzięki którym możliwa stanie się bezproblemowa uprawa Rhododendronów. Wystarczy starannie podejść do każdego z nich, aby zapewnić sobie odpowiedni poziom efektywności uprawy.

Podsumowanie.

Należy więc podkreślić, iż bezproblemowa uprawa Rhododendronów nie jest niczym nader wymagającym. W zasadzie, to z przestrzeganiem powyżej przytoczonych zasad, nie powinniśmy mieć najmniejszych problemów. Nawet początkujący pasjonaci ogrodnictwa, powinni sobie z tym, bez większych przeszkód poradzić. Jest to więc uprawa prosta i mało wymagająca. W zamian zaś zapewnia nam doskonałe niemalże efekty estetyczne w naszych przydomowych ogrodach.

Tagi: , ,

bez komentarza